این حیوانات معمولاً گیاه خوار و سمرو می‌باشد. سم‌های پای این جانوران دارای یک الی چند شنگل می‌باشد. شنگلها شکل پنجه را داشته می‌تواند توازن بدن حیوان را مساوی نگه دارد. در جهان ۲۲۰ نوع ازاین حیوانات وجود دارد از جمله ۱۳ نوع در افغانستان شناسائی گردیده‌است. تمامی اینگونه جانوران دار می‌باشد. اینگونه حیوانات دارای اهمیت اقتصادی می‌باشد. با افزایش شهر سازی تعداد آن روز تا روز کم شده می‌رود.

گراز یا خوک وحشی اورآسیا نوعی خوک است که نیای بیشتر خوک‌های اهلی به‌شمار می‌رود. این حیوان بومی بیشتر مناطق شمالی و مرکزی اروپا، نواحی مدیترانه‌ای (از جمله کوه‌های اطلس در شمال آفریقا) و بیشتر مناطق آسیا است. نسل این حیوان در شمال آفریقا و برخی نقاط اروپا منقرض شده‌است. گراز توسط انسان به نقاط دیگر دنیا از جمله بخش‌های از ایالات متحده و آرژانتین و نیز استرالیا وارد شده‌است. گراز دارای ناخن‌های درازیست که در صورت مواجهه با خطر ناخن می‌کشد.

 

بدن گراز بسیار متراکم است، سر بزرگ و پاها نسبتاً کوتاه است. خز او از موهای زبر و ضخیم و بلندی است که در پشت سر و گردن تا شانه و تا وسط بدن بلندتر است. رنگ آن از خاکستری تیره تا سیاه و قهوه‌ای متغیر است. اما در نواحی مختلف تنوع رنگی زیادی مشاهده می‌شود به طوری که گرازهای مایل به سفید در آسیای میانه دیده شده‌اند. گرازها در بچگی روشنتر همراه با خطوط قهوه‌ای هستند اما با بالا رفتن سن این خط‌ها کمرنگ تر شده و در بزرگسالی خاکستری یا قهوه‌ای تیره می‌شوند.

گرازهای نر بزرگسال از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر طول دارند و ارتفاعشان از شانه تا زمین به ۹۰ سانتیمتر می‌رسد. میانگین وزنشان بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم می‌باشد. با وجود این، تفاوت وزن در میان گرازها زیاد است گزارشهایی از شکار گراز به وزن ۱۵۰ کیلوگرم و حتی گزارشی از یک نمونه فرانسوی در سال ۱۹۹۹ به وزن ۲۲۷ کیلوگرم نیز شده است. گرازهای کوه‌های کارپات به وزن ۲۰۰ کیلوگرم ثبت شده‌اند و این در حالی است که گرازهای روسی و رومانیایی می‌توانند به وزن ۳۰۰ کیلوگرم نیز برسند.

بچه گراز برفی در هانوور، آلمان

دندانهای آنها می‌تواند برای دفاع و جنگیدن و حفر زمین به کار آید. عاج‌های یک نر بزرگسال حدوداً ۲۰ سانتیمتر می‌شود که به ندرت بیش از ۱۰ سانتیمتر آن بیرون از دهان می‌آید. اما در مواردی استثنایی طول عاج به ۳۰ سانتیمتر نیز رسیده است که در بیرون از دهان به شکل خمیده و به طرف بالا آمده است. در جنس ماده دندان‌ها کوتاهتر است و به طور استثنایی در ماده‌های مسن به صورت خم شده درآمده‌اند.

حساسیت بویایی گراز ۲۰۰۰ برابر انسان است.


سایت حیات وحش گراز ,سانتیمتر ,کیلوگرم ,می‌باشد ,گرازهای ,قهوه‌ای ,شده‌است گراز ,شمال آفریقا ,بیشتر مناطق ,گیاه خوار منبع

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

| دارک روید | اعماق تاریک اندروید | کهنوج دانلود فروشگاه اینترنتی ارزان استور آزمون نظام مهندسی ❤❤❤محکوم به سکوت ❤❤❤ مقالات ازدواج به سبک شیدایی turkseda دانی انلاین وبلاگ شخصی حجت الاسلام حسینعلی فعالی